Agroturystyka - Góry Świętokrzyskie - Bodzentyn - Święta Katarzyna - Gospodarstwa agroturystyczne
www.czarownice.agrowakacje.pl
+obiekt Mapa Atrakcje Czarownice Świętokrzyskie Agroturystyka ŚwiętokrzyskieŚwięta Katarzyna
Ilość miejsc: 24
Cena od 30 zł
więcej >>


Wiącka
Ilość miejsc: 19
Cena od 25 zł
więcej >>


Śniadka II
Ilość miejsc: 16
Cena od 20 zł
więcej >>Odwiedź Nasze Góry ...

Góry Świętokrzyskie stanowią najwyżej wzniesioną część Wyżyny Kielecko-Sandomierskiej. Jest to najstarsze pasmo górskie spośród wszystkich gór na obszarze Polski.

Pasmo Gór Świętokrzyskich jest składową kilku równoległych pasm, o ogólnym przebiegu z północnego-zachodu na południowy-wschód. Najwyższą częścią tych niewielkich, ale interesujących gór jest ciągnące się przez ok.15 km pasmo Łysicy (612m).
Stoki Łysogór porośnięte są lasem jodłowo-bukowym. Niemal całe pasmo zostało objęte Świętokrzyskim Parkiem Narodowym.

Góry Świętokrzyskie to piękno, natura i spokój. Są to idealne góry do odpoczynku i oderwania się od codzienności z dużą ilością różnych atrakcji turystycznych.

Bodzentyn - ruiny zamku
Gotycki, murowany zamek wzniesiony przed 1380r. przez biskupa krakowskiego Floriana z Mokrska. Ówczesna lokalna rezydencja biskupów krakowskich.

Bodzentyn - wiejska zagroda
Drewniana zagroda Czernikiewiczów, obecnie Punkt Etnograficzny Muzeum Wsi Kieleckiej z 1809r.

Tarczek - Kościół z XIII w.
Romański kościół zbudowany w I połowie XIII w., a w nim zabytkowy dwustronny tryptyk. Obok kościoła drewniana XIX-wieczna dzwonnica oraz pomniki przyrody: trzy 300-letnie lipy oraz 200-letnia topola.

Święta Katarzyna
W 1417 r. biskup krakowski Jan założył zespół klasztorny, pierwotnie należący do Bernardynów, a od 1817r. do Bernardynek. Klasztor udostępniony jest dla turystów.

Święty Krzyż - Klasztor na Łyścu
Święty Krzyż (Łysa Góra) jest drugim co do wielkości (595 m n.p.m.) masywem Gór Świętokrzyskich. Klasztor benedyktyński, w którym przechowywane jest Drzewo Krzyża św.


Tokarnia - Muzeum Wsi Kieleckiej
Park etnograficzny w Tokarni należy do Muzeum Wsi Kieleckiej. Można tu zwiedzać jeden z największych skansenów w Polsce, z obiektami wiejskiej architektury drewnianej Kielecczyzny, przybliżający świat osiemnastowiecznej wsi i miasteczek regionu świętokrzyskiego.

Samsonów - ruiny dawnej huty
Pierwszy wielki piec na ziemiach polskich powstał w latach 1610-1613 w Bobrzy, a drugi w 1641 r. w Samsonowie. W l. 1818-1822 zbudowano staraniem St. Staszica nowoczesny zakład wielkopiecowy, którego ruiny oglądamy obecnie.

Dąb "Bartek"
Na terenie Nadleśnictwa Zagnańsk przy drodze z Zagnańska do Samsonowa znajduje się legendarny dąb "Bartek". Wiek jego szacowany jest na około 700 lat.

Chęciny - ruiny Zamku
Zamek w Chęcinach wzniesiono na grzbiecie skalistego wzgórza (367 m. npm.), na przełomie XIII i XIV wieku. Pierwsze wzmianki na jego temat sięgają 1306 roku. Twierdza była jednym z miejsc koncentracji wojsk polskich udających się na wojnę z Krzyżakami.

Jaskinia "Raj"
Jaskinia z bogatą szatą naciekową (stalaktyty, stalagmity, kolumny naciekowe, draperie, misy i będące rzadkością w świecie pizoidy). Wiele znalezisk: szczątki kostne m.in. mamuta, nosorożca włochatego, a także narzędzia wykonane z kamienia i kości przez człowieka neandertalskiego (50-40 tyś lat temu).

i wiele innych ...
Świętokrzyskie Stowarzyszenie Agroturystyczne
"W Krainie Latających Czarownic"
z siedzibą w Bodzentynie
Prezes - Leszek Trębacz tel. (41) 311 22 64
copyright by Agroturystyka
2000 - 2013