Świętokrzyskie Góry - Łysogóry - Nowa Słupia - Święty Krzyż - Kieleckie - Agroturystyka - Góry Świętokrzyskie
www.lysogory.agrowakacje.pl
+obiekt Mapa Atrakcje Nasza oferta Strona glowna



Trzcianka
Ilość miejsc: 15
Cena od 25 zł
więcej >>


Nowa Słupia
Ilość miejsc: 11
Cena od 25 zł
więcej >>


Stara Słupia
Ilość miejsc: 6
Cena od 20 zł
więcej >>


Stara Słupia
Ilość miejsc: 20
Cena od 20 zł
więcej >>



Zapraszamy do naszej gminy !!!

Obszar gminy obejmuje wschodnią część Pasma Łysogór z kulminacją Świętego Krzyża oraz fragment zachodniej części Pasma Jeleniowskiego. W północnej części gminy punktem dominującym jest Góra Chełmowa. Znaczna część obszaru gminy leży w strefie obszarów chronionych: Świętokrzyskiego Parku Narodowego, Jeleniowskiego Parku Krajobrazowego.

Miasteczko Nowa Słupia zlokalizowane u podnóża Góry Święty Krzyż stanowi jeden z najważniejszych punktów turystycznych w Górach Świętokrzyskich. Początki osadnictwa na tym obszarze sięgają II w p.n.e. i związane są z hutnictwem żelaza. Od czasów średniowiecza rozwój miasteczka związany z ruchem pielgrzymkowym w kierunku na Świety Krzyż.

Miejscowość Nowa Słupia słynie z odbywającej się dorocznie imprezy zwanej "Dymarki Świetokrzyskie", w czasie których organizowany jest pokaz wytopu żelaza z rudy metodą stosowaną przeszło 2000 lat temu.

Obszar gminy ze względu na swoje położenie, różnorodność walorów przyrodniczych i kulturowych jest gminą, na terenie, której turystyka pełni bardzo ważną funkcję. Stanowi doskonałą bazę wypadowa do wszystkich atrakcji Ziemi Świętokrzyskiej :

Bodzentyn - ruiny zamku
Gotycki, murowany zamek wzniesiony przed 1380r. przez biskupa krakowskiego Floriana z Mokrska. Ówczesna lokalna rezydencja biskupów krakowskich.

Bodzentyn - wiejska zagroda
Drewniana zagroda Czernikiewiczów, obecnie Punkt Etnograficzny Muzeum Wsi Kieleckiej z 1809r.

Tarczek - Kościół z XIII w.
Romański kościół zbudowany w I połowie XIII w., a w nim zabytkowy dwustronny tryptyk. Obok kościoła drewniana XIX-wieczna dzwonnica oraz pomniki przyrody: trzy 300-letnie lipy oraz 200-letnia topola.

Święta Katarzyna
W 1417 r. biskup krakowski Jan założył zespół klasztorny, pierwotnie należący do Bernardynów, a od 1817r. do Bernardynek. Klasztor udostępniony jest dla turystów.

Święty Krzyż - Klasztor na Łyścu
Święty Krzyż (Łysa Góra) jest drugim co do wielkości (595 m n.p.m.) masywem Gór Świętokrzyskich. Klasztor benedyktyński, w którym przechowywane jest Drzewo Krzyża św.


Tokarnia - Muzeum Wsi Kieleckiej
Park etnograficzny w Tokarni należy do Muzeum Wsi Kieleckiej. Można tu zwiedzać jeden z największych skansenów w Polsce, z obiektami wiejskiej architektury drewnianej Kielecczyzny, przybliżający świat osiemnastowiecznej wsi i miasteczek regionu świętokrzyskiego.

Samsonów - ruiny dawnej huty
Pierwszy wielki piec na ziemiach polskich powstał w latach 1610-1613 w Bobrzy, a drugi w 1641 r. w Samsonowie. W l. 1818-1822 zbudowano staraniem St. Staszica nowoczesny zakład wielkopiecowy, którego ruiny oglądamy obecnie.

Dąb "Bartek"
Na terenie Nadleśnictwa Zagnańsk przy drodze z Zagnańska do Samsonowa znajduje się legendarny dąb "Bartek". Wiek jego szacowany jest na około 700 lat.

Chęciny - ruiny Zamku
Zamek w Chęcinach wzniesiono na grzbiecie skalistego wzgórza (367 m. npm.), na przełomie XIII i XIV wieku. Pierwsze wzmianki na jego temat sięgają 1306 roku. Twierdza była jednym z miejsc koncentracji wojsk polskich udających się na wojnę z Krzyżakami.

Jaskinia "Raj"
Jaskinia z bogatą szatą naciekową (stalaktyty, stalagmity, kolumny naciekowe, draperie, misy i będące rzadkością w świecie pizoidy). Wiele znalezisk: szczątki kostne m.in. mamuta, nosorożca włochatego, a także narzędzia wykonane z kamienia i kości przez człowieka neandertalskiego (50-40 tyś lat temu).

i wiele innych ...
Świętokrzyskie Towarzystwo Agroturystyki
"Łysogóry"
z siedzibą w Nowej Słupi
Prezes tel. (041) 317 81 85
Copyright by www.wakacje.agro.pl
2000 - 2008